Sorting
Source
Katalog zbiorów
(8)
Form of Work
Książki
(8)
Publikacje naukowe
(6)
Poradniki i przewodniki
(2)
Proza
(1)
Publikacje popularnonaukowe
(1)
Status
available
(6)
unavailable
(3)
Branch
Biblioteka Jerzmanowice
(8)
Biblioteka Przeginia
(1)
Author
Faron Barbara (1977- )
(6)
Bukowczan-Rzeszut Agnieszka
(1)
Kapłon Jan
(1)
Klimek Grzegorz
(1)
Kosakowski Jerzy
(1)
Małkowska Katarzyna
(1)
Ossowski Karol
(1)
Stasiak Kamil
(1)
Year
2020 - 2025
(7)
2000 - 2009
(1)
Time Period of Creation
2001-
(7)
Country
Poland
(8)
Language
Polish
(8)
Demographic Group
Literatura polska
(1)
Subject
Średniowiecze
(3)
Kobieta
(2)
Książęta i księżne
(2)
Obyczaje i zwyczaje
(2)
Piastowie (dynastia)
(2)
Władcy
(2)
Życie codzienne
(2)
Alchemia
(1)
Choroby ludzi
(1)
Czarownice i czarownicy
(1)
Duże miasto
(1)
Epidemie
(1)
Etnologia i antropologia kulturowa
(1)
Herstory
(1)
Kościół Mariacki (Kraków)
(1)
Magia
(1)
Małżeństwo polityczne
(1)
Patriotyzm
(1)
Polityka
(1)
Polityka dynastyczna
(1)
Procesy o czary
(1)
Przesądy
(1)
Przodkowie
(1)
Rody
(1)
Rycerze
(1)
Wróżbiarstwo
(1)
Zabytki kultury
(1)
Zaklęcia i czary
(1)
Zapobieganie
(1)
Subject: time
1301-1400
(6)
1201-1300
(5)
1401-1500
(5)
1501-1600
(5)
1601-1700
(5)
1701-1800
(5)
1801-1900
(3)
1101-1200
(2)
1901-2000
(2)
1001-1100
(1)
1001-1200
(1)
1901-1914
(1)
1914-1918
(1)
1918-1939
(1)
2001-
(1)
901-1000
(1)
Subject: place
Kraków (woj. małopolskie)
(4)
Polska
(3)
Europa
(1)
Kazimierz (Kraków ; część miasta)
(1)
Genre/Form
Opracowanie
(6)
Monografia
(2)
Przewodnik historyczny
(2)
Legendy i podania
(1)
Domain
Historia
(6)
Medycyna i zdrowie
(1)
Podróże i turystyka
(1)
8 results Filter
Book
In basket
Oto pierwszy przewodnik po Krakowie, w którym średniowieczny gród ożywa w wyobraźni, zapełniając się gwarem mieszkańców oraz wydarzeniami tworzącymi barwną historię. Spójrz na miasto oczyma krakowian sprzed kilkuset lat, poznaj trasy, którymi na co dzień chadzali i miejsca, które najczęściej odwiedzali - oraz te, których przykładni mieszkańcy woleli unikać. Zajrzyj do miejskich kramów i warsztatów, wybierz się na krakowskie wesele i pogrzeb, a jeśli masz dość odwagi - także do karczmy, łaźni i zamtuza.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Biblioteka Jerzmanowice
There are copies available to loan: sygn. 94(438) [lok. Wypożyczalnia] (1 egz.)
Book
In basket
Jak przetrwać w zabobonnym Krakowie / Barbara Faron. - Wydanie II. - Kraków : Wydawnictwo Astra, 2023. - 366 stron : ilustracje ; 21 cm.
Kraków był centrum nauk tajemnych od czasów królowej Bony, która przywiozła na Wawel modę na zainteresowanie magią, aż do kontrreformacji. Słynął też jako centrum alchemii, praktykowanej na królewskim dworze, na Uniwersytecie Krakowskim i w klasztorach, a czarownice żyły tu bez wielkiego lęku. Książka przybliża szereg znanych i mniej znanych krakowskich przesądów, z których wiele przetrwało do czasów obecnych. Z niektórymi wiązały się tragedie miłosne, na czele z głośnym romansem Zygmunta Augusta i Barbary Radziwiłłówny, której matka miała podobno go zaczarować. Za innymi, jak siedemnastowieczny proces zakończony spaleniem Doroty Pileckiej, domniemanej czarownicy z okolic Słomnik, stały ludzkie dramaty. Z poszczególnych rozdziałów książki można się także dowiedzieć, jacy ludzie na przestrzeni wieków praktykowali w Krakowie sztuki tajemne, które zawody były uważane za magiczne, jak rozpoznawano czarownicę lub czarownika, kto i w jaki sposób mógł nimi zostać, a także jak broniono się przed czarną magią, kołtunem, diabłem, boginką lub zmorą, jak zaklinano szczęście, jakich sposobów używano, aby zdobyć serce ukochanej lub ukochanego i wielu innych rzeczy, o których dzisiaj rzadko się pamięta.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Biblioteka Jerzmanowice
All copies are currently on loan: sygn. 94(438) [lok. Wypożyczalnia] (1 egz.)
Book
In basket
Jak przetrwać zarazy w dawnej Polsce / Barbara Faron. - Wydanie I. - Kraków : Wydawnictwo Astra, 2021. - 399, [1] strona : ilustracje ; 25 cm.
Drogi czytelniku, czy wiesz, że w języku polskim większość określeń związanych z chorobami epidemicznymi występuje w rodzaju żeńskim, jak dżuma – nazywana po prostu zarazą albo czarną śmiercią, cholera, hiszpanka albo trzęsawica? I czy uwierzysz, że to efekt strachu mężczyzn przez kobietami, które od zarania dziejów były postrzegane jako istoty z pogranicza światów? Jeśli nie boisz się spotkania z Morową Dziewicą, odrażającą Hiszpanką, tajemniczą Cichą albo korowodem upiornych widziadeł podążających w podrygach za wysokim wozem, na którym siedzi rozczochrana dżuma, zapraszam cię do podróży w czasie. Dzięki niej odkryjesz, jakie zarazy siały największe spustoszenie, będziesz umiał rozpoznać ich zwiastuny i objawy, zajrzysz do leprozoriów i szpitali dla zapowietrzonych, przeżyjesz kwarantannę oraz poznasz wiele sposobów przeciwko zarazie.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Biblioteka Jerzmanowice
There are copies available to loan: sygn. 94(438) [lok. Wypożyczalnia] (1 egz.)
Book
In basket
Piastówny na tronach Europy / Barbara Faron. - Wydanie II. - Kraków : Wydawnictwo Astra, 2024. - 584, [4] strony : fotografie, ilustracje, portrety, tablice genealogiczne ; 21 cm.
Na stronie tytułowej rok wydania: 2021.
Córkom i siostrom Piastów kroniki nie zawsze poświęcały dostatecznie wiele uwagi, a jednak zajmowały one ważne miejsce w polityce ojców i braci. Ich małżeństwa były gwarancją sojuszy z Przemyślidami, Arpadami, Rurykowiczami, Askańczykami, Wittelsbachami i innymi dynastiami średniowiecznej Europy. To one nadawały ton życiu kulturalno-religijnemu na dworach mężów, wychowywały przyszłych władców, a niekiedy pośredniczyły w pertraktacjach między członkami nowej rodziny i Piastami. Pozostawione przez przedwcześnie zmarłych mężów, nierzadko sprawowały rządy opiekuńcze w imieniu małoletnich synów. Autorka, na tle skomplikowanych stosunków międzydynastycznych, ukazuje intrygujące portrety kobiet z dynastii Piastów: poczynając od legendarnych Białej Knegini i Świętosławy (Sygrydy Storrady), przez wpływowe – szczególnie w okresie wdowieństwa – osobistości pokroju pierwszej królowej Czech Świętosławy (Swatawy), słynącej z urody Ryksy Elżbiety czy potężnej Elżbiety Łokietkówny, po znane źródłom tylko pośrednio córki wielkich królów i mało znaczące ostatnie przedstawicielki rodu.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Biblioteka Jerzmanowice
There are copies available to loan: sygn. 94(438) [lok. Wypożyczalnia] (1 egz.)
Book
In basket
Święte i tygrysice : Piastówny i żony Piastów : 1138-1320 / Barbara Faron. - Wydanie II. - Kraków : Wydawnictwo Astra, 2023. - 359 stron : ilustracje, fotografie, mapy, portrety ; 21 cm.
Jak to się stało, że w czasach zdominowanych przez mężczyzn możni zgodzili się, aby na tronie Piastów zasiadła kobieta? W dodatku kobieta, której władza formalnie nie różniła się od zasięgu władzy królów? Chociaż legendy uczyniły Jadwigę Andegaweńską jedną z najbardziej rozpoznawalnych kobiet u władzy, więcej zamieszania na scenie politycznej wywołały niesłusznie pozostające w jej cieniu przodkinie z dynastii Piastów. Święte i tygrysice, bohaterki i intrygantki, waleczne matki i żony, skandalistki i domniemane trucicielki, które nigdy nie otrzymały tytułu przysługującego królom. To ich działania, nawet jeśli nie były one oficjalnymi władczyniami i „tylko” wspierały swoich mężów w walce o władzę lub sprawowały rządy opiekuńcze w imieniu małoletnich synów, wpływały na zmianę mentalności kilku pokoleń mężczyzn i pośrednio utorowały Jadwidze drogę do tytułu króla. Były wśród nich słynne święte – Jadwiga Śląska i Kinga, ale też kobiety pokroju okrutnej Agafii, żony Konrada Mazowieckiego. Była także matka Konrada i Leszka Białego, Helena Znojemska, o której nieskory do pochwał Wincenty Kadłubek wyrażał się niemal w samych superlatywach. I było wiele innych kobiet zdeterminowanych w walce o władzę.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Biblioteka Jerzmanowice
There are copies available to loan: sygn. 94(438) [lok. Wypożyczalnia] (1 egz.)
Book
In basket
Zapraszamy na spacer po dawnym Kazimierzu, niegdyś samodzielnym mieście lokowanym przez ostatniego Piasta nieopodal Krakowa. Opuszczając stolicę, najpierw udamy do przedmieścia Stradom, gdzie otrzemy się o czeluście Piekła i o wrota Nieba, a nawet o Czyściec – wysypisko śmieci, w którym św. Szymon z Lipnicy miał zwyczaj się tarzać, aby się umartwiać. Z odległości traktu zerkniemy na wyspę na stawie ze szpitalem dla syfilityków i cmentarzem morowym, a potem wstąpimy do dawnych klasztorów i hotelu, w którym kilka razy gościł Honoriusz Balzac. Dalej most Królewski zawiedzie nas na wyspę wiślaną. Przez przedmieście Szewskie cuchnące uryną przejdziemy pod mury miasta króla Kazimierza, gdzie zajrzymy na tętniący życiem średniowieczny rynek, do jatek mięsnych i kramów sukiennych. Jeśli nie braknie nam odwagi, wejdziemy do karceru dla cudzołożników przy kościele Bożego Ciała. W końcu poszukamy śladów uniwersytetu (tak, uniwersytetu!), cmentarza do chowania topielców i Domu Esterki, w którym król spotykał się potajemnie z piękną kochanką. W Kazimierzu świętych i wyklętych poszukamy pogańskiej gontyny, zaginionego palca zbuntowanego biskupa, którego królewscy siepacze porąbali na kawałki, i odwiedzimy błogosławionego, który dekonspirował kobiety upadłe – jego płyta nagrobna się trzęsła, kiedy nie-dziewica lub rozpustnica stanęła w pobliżu (na wszelki wypadek panie powinny trzymać się z daleka). Zaglądniemy do ratuszowego więzienia i do sali tortur, gdzie spotkamy czarownice, ladacznice, dewiantów i groźnych przestępców. W Oppidum Judaeorum, czyli mieście żydowskim, odwiedzimy renesansowe i późniejsze synagogi, domy rabinów, kupców i zwykłych mieszkańców. Zajrzymy do słynnej na cały kontynent jesziwy – uczelni talmudycznej Mojżesza Isserlesa, nazywanego Remu, na cmentarze i do jatek żydowskich. Poznamy najważniejsze święta i obyczaje wyznawców judaizmu i poszukamy domu, w którym wychowała się słynna twórczyni nowoczesnej kosmetologii Helena Rubinstein. Na koniec zajrzymy do szpitala św. Leonarda za murami z drugiej strony miasta, gdzie nędzny żywot wiedli wykluczeni ze społeczeństwa trędowaci. Odwiedzimy folwark Dajwora i jeśli starczy nam odwagi, przeprawimy się na drugą stronę Nowej Wisły, gdzie na stoku Krzemionek wznosiła się imponująca szubienica miejsca, na której w takt podmuchów wiatru kołysały się ciała skazańców pozostawione na sznurach ludziom ku przestrodze.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Biblioteka Jerzmanowice
All copies are currently on loan: sygn. 94(438) [lok. Wypożyczalnia] (1 egz.)
Długość kolejki oczekujących: 1.
Book
In basket
This item is available in 2 branches. Expand the list to see details.
Biblioteka Jerzmanowice
There are copies available to loan: sygn. 82-93 Obc [lok. Wypożyczalnia] (1 egz.)
Biblioteka Przeginia
There are copies available to loan: sygn. 82-93 Obc [lok. Wypożyczalnia] (1 egz.)
Book
In basket
Życie w dawnym Krakowie : od mamutów do pierwszej kawiarni / Kamil Stasiak. - Wydanie I. - Kraków : Wydawnictwo Astra, 2024. - 408 stron : ilustracje ; 25 cm.
Ilustracje na wyklejkach.
Jak nasze życie różni się od codzienności krakowian sprzed trzech lub ośmiu stuleci? A jak bardzo od losu łowców mamutów, którzy ponad 20 tysięcy lat temu grzali się u ogniska w obozowisku przy skarpie na stokach Sikornika? Dzięki tej książce przekonacie się, że naszym przodkom nie brakowało pomysłów, za sprawą których codzienne czynności stopniowo stawały się coraz prostsze. Będziemy im towarzyszyć, gdy zaczną warzyć sól, jeździć pierwszymi wozami zaprzężonymi w woły, korzystać ze średniowiecznego wodociągu, czytać pierwsze drukowane książki i przesiadywać w najstarszej krakowskiej kawiarni. W czasach prosperity zobaczymy ich ubranych nie mniej strojnie od szlachty, pijących małmazję i jedzących kapłony z orientalnymi przyprawami. Naszej uwadze nie umkną także krakowianie wypchnięci na margines, zmuszeni do żebrania, prostytucji i kradzieży.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Biblioteka Jerzmanowice
All copies are currently on loan: sygn. 94(438) [lok. Wypożyczalnia] (1 egz.)
The item has been added to the basket. If you don't know what the basket is for, click here for details.
Do not show it again